HALL OF FAME
 
INDEX
Tournaments
Mens Tournament
2021 - 2022
 
2020 - 2021
 
2019 - 2020
Mens Tournament
2018 - 2019
Mens Tournament
2017 - 2018
Mens Tournament
2016 - 2017
Mens Tournament
2015 - 2016
Mens Tournament
2014 - 2015
Mens Tournament
2013 - 2014
Mens Tournament
2012 - 2013
Mens Tournament
2011 - 2012
Mens Tournament
2010 - 2011
Mens Tournament
2009 - 2010
Mens Tournament
2008 - 2009
Mens Tournament
2007 - 2008
Results
 
Player Zone

DR. H.D. KANGA LEAGUE PLATE 2014
 
Brief Scores - 30th Mar '14
 
Group 1 - Liberal Cricket Tournament (South Mumbai)
 
Palanpur Cricket Club vs Jolly Brothers Sports Club
 
Toss: Jolly Brothers Sports Club won the toss and elected to bat
 
Result: Palanpur Cricket Club won by 5 wkts
 
Jolly Brothers Sports Club- 236/10 in 45 overs
(Sharique Khan 136, Digvijay Singh 3/56)
 
Palanpur Cricket Club- 238/5 in 39.5 overs
(Swapnil Bane 41, Sharique Khan 3/45)
 
Diamond Star Cricket Club vs Shastri Hall Cricket Club
 
Toss: Shastri Hall Cricket Club won the toss and elected to bat
 
Result: Diamond Star Cricket Club won by 7 wkts
 
Shastri Hall Cricket Club- 131/10 in 44.2 overs
(Rahul Chandorkar 40, Ashish Pardeshi 35, Rahul Rai 3/16)
 
Diamond Star Cricket Club- 135/3 in 24.3 overs
(Yash Dhanak 46*, Shoaib Khan 3/24)
 
Our Own Club vs New Social Union Cricket Club
 
Toss: New Social Union Cricket Club won the toss and elected to bat
 
Result: New Social Union Cricket Club won by 77 runs
 
New Social Union Cricket Club- 200/10 in 36.3 overs
(Ankit Mistry 106, Siddhant Shiriskar 6/45)
 
Our Own Club- 123/10 in 31.5 overs
(Vishal Wayande 68, Sagar Deore 5/15, Javed Khan 3/15)
 
V.S.T. Gymkhana vs Muslim Sports Club
 
Toss: V.S.T. Gymkhana won the toss and elected to bat
 
Result: V.S.T. Gymkhana won by 12 runs
 
V.S.T. Gymkhana- 160/10 in 41.3 overs
(Ketan Kardele 40, Shoeb Shaikh 4/25)
 
Muslim Sports Club- 148/10 in 38.2 overs
(Imran Shaikh 33, Tanveer Gory 4/35)
 
S.F. Sassanian Cricket Club vs Crescent Cricket Club
 
Toss: Crescent Cricket Club won the toss and elected to bat
 
Result: S.F. Sassanian Cricket Club won by 2 wkts
 
Crescent Cricket Club- 177/10 in 44.3 overs
(Prakash Soni 37, Ashwin Mehta 32, Ravi Mali 4/38)
 
S.F. Sassanian Cricket Club- 180/8 in 40.3 overs
(Chandan Gupta 44, Amit Katvi 36, Shubham Sawant 3/22)
 
Young Mens Christian Association vs Oriental Cricket Club
 
Toss: Young Mens Christian Association won the toss and elected to field
 
Result:Young Mens Christian Association won by 9 wkts
 
Oriental Cricket Club- 253/8 in 45 overs
(Hitesh Arolkar 66, Siddharth Bhaglia 60, Mihir Gharat 46)
 
Young Mens Christian Association- 254/1 in 33.1 overs
(Suhel Mestry 132*, Megh Adhvaryu 71*)
 
Group 3 - R.F.S. Talyarkhan Cricket Tournament (South Mumbai)
 
Paramount Cricket Club vs Shahpur Spencer Challenge Shield
 
Toss: Shahpur Spencer Challenge Shield won the toss and elected to bat
 
Result: Paramount Cricket Club won by 9 wkts
 
Shahpur Spencer Challenge Shield- 93/10 in 27.2 overs
(Mandar Mayekar 3/29)
 
Paramount Cricket Club- 94/1 in 8.3 overs
(Vishweshwar Singh 48, Vivek Sokte 34*)
 
Anjuman I Islam Institute S.C. vs Fort Youngsters
 
Toss: Fort Youngsters won the toss and elected to bat
 
Result: Fort Youngsters won by 19 runs
 
Fort Youngsters- 210/9 in 45 overs
(Manan Vora 36*, Usama Qureshi 4/36)
 
Anjuman I Islam Institute S.C.- 191/10 in 43.3 overs
(Moiz Mojawala 51, Shakil Mohammed 38)
 
Bombay Gymkhana Ltd. vs Kerrawala Windsor
 
Toss: Kerrawala Windsor won the toss and elected to bat
 
Result: Bombay Gymkhana Ltd. won by 6 wkts
 
Kerrawala Windsor- 274/9 in 45 overs
(Tejas Patni 113, Rishabh Amin 71, Mohit Parwal 3/44)
 
Bombay Gymkhana Ltd.- 277/4 in 44.3 overs
(Siddharth Bhagat 117, Aakash Luthra 63*, Charan Shetty 47*)
 
Ema Cricket Club vs Khandala Cricket Club
 
Toss: Ema Cricket Club won the toss and elected to bat
 
Result: Khandala Cricket Club won by 9 wkts
 
Ema Cricket Club- 81/9 in 22 overs
(Mohd. Nasir Ali 32, Rajesh Prabhudesai 5/9)
 
Khandala Cricket Club- 85/1 in 10.4 overs
(Nikhil Bhatkar 63*)
 
Friends Cricketers vs Swatantra Cricket Club
 
Toss: Friends Cricketers won the toss and elected to bat
 
Result: Friends Cricketers won by 132 runs
 
Friends Cricketers- 300/10 in 43.3 overs
(Pratik Bhurke 93, Raj Khule 59, Nitin Kikani 3/36)
 
Swatantra Cricket Club- 168/10 in 30.2 overs
(Sanjay Joshi 41, Raj Khule 4/49)
 
Stylo Cricketers vs Elphinstone Cricket Club
 
Toss: Stylo Cricketers won the toss and elected to bat
 
Result: Elphinstone Cricket Club won by 7 wkts
 
Stylo Cricketers- 86/10 in 27.1 overs
(Yogesh Meher 9/21)
 
Elphinstone Cricket Club- 87/3 in 17.5 overs
(Aamir Khan 36, Abbas Ansari 30*)
 
Group 4 - (Masjid Bundar - Kharghar)
 
Crown Cricket Club vs Mangrol Cricket Club
 
Toss: Mangrol Cricket Club won the toss and elected to bat
 
Result: Mangrol Cricket Club won by 68 runs
 
Mangrol Cricket Club- 216/10 in 43.4 overs
(Jinesh Nanaware 73, Vishnu Garje 39*, Asif Shaikh 3/22,
Sarfraz Darvesh 3/30)
 
Crown Cricket Club- 148/10 in 38 overs
(Akshay Bhor 38, Amol Tandale 4/22)
 
Young Association Cricket Club vs Shri Shivaji Cricket Club
 
Toss: Shri Shivaji Cricket Club won the toss and elected to bat
 
Result: Shri Shivaji Cricket Club won by 41 runs
 
Shri Shivaji Cricket Club- 245/10 in 43.1 overs
(Ketan Naik 58, Ganesh Parkar 54, Prashant Belsare 33,
Kapil Wadhwa 4/52)
 
Young Association Cricket Club- 204/10 in 40.1 overs
(Raju Gaikwad 71, Sagar Chaubey 61, Vishal Belsare 3/28,
Upendra Kolambkar 3/55)
 
Chembur Gymkhana vs Friends Union Sports Club
 
Toss: Chembur Gymkhana won the toss and elected to bat
 
Result: Chembur Gymkhana won by 131 runs
 
Chembur Gymkhana- 261/10 in 45 overs
(Pawandeep Singh 84, Sridhar Gawde 63)
 
Friends Union Sports Club- 130/10 in 38.5 overs
(Avadh Thakkar 56, Farhan Qazi 4/14, Siddharth Matani 4/21)
 
Bhama Cricket Club vs Rajawadi Cricket Club
 
Toss: Rajawadi Cricket Club won the toss and elected to bat
 
Result: Rajawadi Cricket Club won by 115 runs
 
Rajawadi Cricket Club- 239/10 in 44.3 overs
(Rahul Mahajan 60, Hrishikesh Mithbavkar 49, Pratik Mahanwar 45,
Harpreet Singh 43, Sachin Ved 5/36)
 
Bhama Cricket Club- 124/9 in 35 overs
(Pratik Mahanwar 3/3)
 
Mulund Challengers vs Navi Mumbai Sports Club
 
Toss: Mulund Challengers won the toss and elected to bat
 
Result: Navi Mumbai Sports Club won by 7 wkts
 
Mulund Challengers- 156/10 in 45 overs
(Sachin Sanghvi 57, Vinod Bhoir 4/12)
 
Navi Mumbai Sports Club- 160/3 in 24.4 overs
(Ajay Srivastav 60, Ashish Mhatre 55*)
 
Anushakti Nagar S & R Club vs Mazgaon Cricket Club
 
Toss: Mazgaon Cricket Club won the toss and elected to field
 
Result: Mazgaon Cricket Club won by 9 wkts
 
Anushakti Nagar S & R Club- 86/10 in 25 overs
(Pankaj Patil 4/25, Mazid Baloch 3/7)
 
Mazgaon Cricket Club- 92/1 in 14.1 overs
(Bhushan Patil 61*)
 
Group 5 - Mahim Dadar Cricket Tournament (Worli - Mahim)
 
Worli Cricket Club vs Bombay Wanderers
 
Toss: Worli Cricket Club won the toss and elected to bat
 
Result: Worli Cricket Club won by 49 runs
 
Worli Cricket Club- 198/10 in 43.4 overs
(Ameeruddin Turki 64, Zakir Shaikh 53)
 
Bombay Wanderers- 149/10 in 27.4 overs
(Bipin Jaiswal 30, Ameeruddin Turki 4/21, Zakir Shaikh 4/27)
 
Sports Promotion Group (Mumbai) vs Hind Sevak Cricket Club
 
Toss: Sports Promotion Group (Mumbai) won the toss and elected to bat
 
Result: Sports Promotion Group (Mumbai) won by 131 runs
 
Sports Promotion Group (Mumbai)- 225/7 in 45 overs
(Rohan Sadarjoshi 64*, Sachin Dubey 52, Pratik Pujari 33,
Shubhash Shivgan 3/25)
 
Hind Sevak Cricket Club- 94/10 in 28.3 overs
(Vinod Mishra 5/7)
 
Parsee Pioneer Cricket Club vs Bengal Club
 
Toss: Parsee Pioneer Cricket Club won the toss and elected to bat
 
Result: Bengal Club won by 8 wkts
 
Parsee Pioneer Cricket Club- 60/10 in 27.5 overs
(Mihir Javle 4/17, Amit Kumbhar 3/20)
 
Bengal Club- 61/2 in 13.4 overs
(Aman Suraiya 40)
 
Glorious Cricket Club vs Bharat Cricket Club
 
Toss: Bharat Cricket Club won the toss and elected to field
 
Result: Bharat Cricket Club won by 8 wkts
 
Glorious Cricket Club- 85/10 in 24.4 overs
(Sandeep Pawar 5/25, Heramb Parab 3/29)
 
Bharat Cricket Club- 89/2 in 11.4 overs
(Swapnil Dhumak 37*)
 
Kshatriya Union Club vs Mohan Cricket Club
 
Toss: Mohan Cricket Club won the toss and elected to bat
 
Result: Mohan Cricket Club won by 76 runs
 
Mohan Cricket Club- 268/9 in 45 overs
(Sanjiv Raut 66, Ashutosh Keni 66, Prashant Gajare 37,
Jitendra Patil 3/50, Pranay Ghanekar 3/51)
 
Kshatriya Union Club- 192/10 in 34.5 overs
(Sharad Mohite 33, Amit Patkar 3/30, Suraj Bharadwaj 3/34)
 
Adarsh Cricket Club vs Gomantak Daivadnya Cricket Club
 
Toss: Gomantak Daivadnya Cricket Club won the toss and elected to bat
 
Result: Adarsh Cricket Club won by 5 wkts
 
Gomantak Daivadnya Cricket Club- 190/10 in 44.4 overs
(Aakash Nagwekar 75, Paras Vira 33)
 
Adarsh Cricket Club- 192/5 in 34.2 overs
(Ajinkya Kamble 75*, Vinayak Toraskar 46*)
 
Group 6 - Kurla Bapat Cricket Tournament (Chinchpokli - Kurla)
 
Young Men's Muslim Association vs Old Podarites Cricket Club
 
Toss: Old Podarites Cricket Club won the toss and elected to bat
 
Result: Old Podarites Cricket Club won by 133 runs
 
Old Podarites Cricket Club- 268/7 in 45 overs
(Pratik Vengurlekar 60*, Sanket Yeshwante 36*, Mohd. Ali Attarwala 3/48)
 
Young Men's Muslim Association- 135/10 in 28.2 overs
(Sarvesh Surve 4/31)
 
Sporting Union Club vs Jaico Cricket Club
 
Toss: Sporting Union Club won the toss and elected to bat
 
Result: Sporting Union Club won by 76 runs
 
Sporting Union Club- 193/10 in 35.4 overs
(Akash Patil 39, Shamim Shaikh 3/33, Umesh Gauda 3/46)
 
Jaico Cricket Club- 117/10 in 28.3 overs
(Chandrakant Gupte 47, Himmat Jadhav 3/20, Sanjay Naik 3/28)
 
Youth's Own Union Cricket Club vs Achievers Cricket Club
 
Toss: Achievers Cricket Club won the toss and elected to field
 
Result: Achievers Cricket Club won by 9 wkts
 
Youth's Own Union Cricket Club- 81/10 in 21.3 overs
(Rakesh Parab 47*, Ramiz Shaikh 4/11, Sunil Singh 3/13)
 
Achievers Cricket Club- 84/1 in 9.1 overs
(Rohan Kalbhor 51*)
 
Matunga Gujarati Seva Mandal vs G.S.B. Sports Club
 
Toss: G.S.B. Sports Club won the toss and elected to bat
 
Result: G.S.B. Sports Club won by 159 runs
 
G.S.B. Sports Club- 301/8 in 45 overs
(Balkrishna Poojari 108, Mandar Nalawade 48, Amar Mehta 39,
Rushabh Dantara 3/27)
 
Matunga Gujarati Seva Mandal- 142/10 in 31.2 overs
(Bhupen Lalwani 48, Amar Mehta 4/23, Anuj Bhatia 3/22)
 
Union Cricket Club vs Friends Sports Club
 
Toss: Union Cricket Club won the toss and elected to bat
 
Result: Friends Sports Club won by 6 wkts
 
Union Cricket Club- 200/9 in 45 overs
(Arcadius D'souza 44*, Akash Bhoir 35, Ismail Shaikh 35,
Suresh Kumbala 4/22)
 
Friends Sports Club- 201/4 in 33.2 overs
(Varun Lavande 54, Shubham Bhoir 46*, Suresh Kumbala 40)
 
Indian Gymkhana vs Baronet Cricket Club
 
Toss: Indian Gymkhana won the toss and elected to bat
 
Result: Baronet Cricket Club won by 5 wkts
 
Indian Gymkhana- 125/10 in 30 overs
(Shubham Pande 3/18)
 
Baronet Cricket Club- 131/5 in 29.2 overs
(Abhishek Padvekar 49*, Nikhil Arsekar 42*, Chetan Bagde 3/24)
 
Group 7 - Seth Govardhandas Cricket Tournament (Bandra - Andheri)
 
Aarey Cricket Club vs J. Bhatia Sports Club
 
Toss: Aarey Cricket Club won the toss and elected to bat
 
Result: Aarey Cricket Club won by 132 runs
 
Aarey Cricket Club- 220/10 in 43.5 overs
(Anand Kumbhar 49*, Sagar Warang 44, Durvesh Dharmadhikari 34,
Deven Dhruva 3/13, Bhavesh Solanki 3/40)
 
J. Bhatia Sports Club- 88/10 in 22.3 overs
(Padmanabhan Mudliar 4/22)
 
Star Cricket Club (Bandra) vs Crescent Cricket Club (Andheri)
 
Toss: Star Cricket Club (Bandra) won the toss and elected to field
 
Result: Star Cricket Club (Bandra) won by 3 wkts
 
Crescent Cricket Club (Andheri)- 162/10 in 43.1 overs
(Jitesh Tank 39, Sameer Bhoite 38, Neel Kadam 36,
Rohan Sawant 4/15)
 
Star Cricket Club (Bandra)- 163/7 in 32.4 overs
(Anil Sakpal 61, Jitesh Tank 5/56)
 
Challengers Cricket Club vs Kridarang Cricket Club
 
Toss: Challengers Cricket Club won the toss and elected to bat
 
Result: Challengers Cricket Club won by 200 runs
 
Challengers Cricket Club- 258/8 in 45 overs
(Sachin Nag 70, Upendra Yadav 46, Lalkrishna Vishwakarma 30,
A. Pandit 4/23)
 
Kridarang Cricket Club- 58/10 in 25.4 overs
(Uday Singh 3/14)
 
Indian Dynamite Cricket Club vs Sunrise Cricket Club
 
Toss: Sunrise Cricket Club won the toss and elected to bat
 
Result: Sunrise Cricket Club won by 204 runs
 
Sunrise Cricket Club- 288/7 in 45 overs
(Anas Shaikh 79, Siddharth Singh 54, Meer Rizvi 53, Jay Dave 46)
 
Indian Dynamite Cricket Club- 84/10 in 27.4 overs
(Siddharth Singh 4/17, Mehtab Shaikh 3/11)
 
Bandra Gymkhana vs Young Friends Union C.C.
 
Toss: Bandra Gymkhana won the toss and elected to bat
 
Result: Young Friends Union C.C. won by 5 wkts
 
Bandra Gymkhana- 104/10 in 28.1 overs
(Dattatray Mohite 47, Vijay Maurya 4/32)
 
Young Friends Union C.C.- 105/5 in 21.4 overs
(Siddhant Suryavanshi 36*)
 
Gaud Union Sports Club vs Park Cricket Club
 
Toss: Park Cricket Club won the toss and elected to bat
 
Result: Park Cricket Club won by 46 runs
 
Park Cricket Club- 242/10 in 43 overs
(Harish Dodia 73, Ajinkya Kadam 51, Vikas Jadhav 45,
Sarfaraz Jumani 3/20, VIkrant Parulekar 3/30, Tushar Parulekar 3/41)
 
Gaud Union Sports Club- 196/10 in 42.1 overs
(Vikrant Parulekar 74, Sohel Shemle 41)
 
Group 8 - (Andheri - Borivali)
 
St. Mary's Cricket Club vs Brothers Club
 
Note: Brief scores will be updated shortly
 
Jolly Friends Cricket Club vs Young National Cricket Club
 
Toss: Young National Cricket Club won the toss and elected to bat
 
Result: Young National Cricket Club won by 75 runs
 
Young National Cricket Club- 247/10 in 42.2 overs
(Pratik Amin 111, Sujit Sawant 43, Ninad Muzumdar 31,
Sachin Upadhyay 4/37)
 
Jolly Friends Cricket Club- 172/10 in 39 overs
(Deepak Bandkar 36, Vishal Manukar 32, Ninad Muzumdar 4/26)
 
Jaideep Cricket Club vs Vijaychandra Cricket Club
 
Toss: Vijaychandra Cricket Club won the toss and elected to field
 
Result: Vijaychandra Cricket Club won by 1 wkt
 
Jaideep Cricket Club- 210/10 in 44.1 overs
(Rasesh Changoiwala 87, Aniket Karwarkar 51, Vinay More 3/41)
 
Vijaychandra Cricket Club- 211/9 in 42.3 overs
(Kailash Bahare 57, Rahul Pawar 39, Swapnil Sawant 4/27)
 
Merry Cricketers vs Pathare Prabhu Cricketers
 
Toss: Pathare Prabhu Cricketers won the toss and elected to bat
 
Result: Merry Cricketers won by 5 wkts
 
Pathare Prabhu Cricketers- 173/10 in 45 overs
(Mohit Jain 34)
 
Merry Cricketers- 174/5 in 27.1 overs
(Imran Ansari 46, Navid Rehmanwala 43)
 
Prabhodhan Goregaon vs Vile Parle Sports Club
 
Toss: Prabhodhan Goregaon won the toss and elected to bat
 
Result: Vile Parle Sports Club won by 9 wkts
 
Prabhodhan Goregaon- 144/10 in 37.4 overs
(Dhiraj Shriyan 37, Tushar Gala 4/12, Sanjay Shethiya 3/19,
Ashish Baua 3/36)
 
Vile Parle Sports Club- 149/1 in 20 overs
(Ashish Bava 56*,Pritesh Gada 50*)
 
Youngstar Cricket Club (Thane) vs Cricket Club of Andheri
 
Toss: Cricket Club of Andheri won the toss and elected to bat
 
Result: Youngstar Cricket Club (Thane) won by 3 wkts
 
Cricket Club of Andheri- 134/10 in 41.3 overs
(Swapnil Rajawade 33, Akshay Gaikwad 3/15, Rushikesh Pawar 3/26)
 
Youngstar Cricket Club (Thane)- 135/7 in 29.5 overs
(Shoeb Shaikh 49, Sagar Gadade 31, Swapnil Rajawade 3/20)
 
Group 9 - Shamrao Thosar Cricket Tournament (Thane - Kalyan)
 
Thane Friends Union Cricket Club vs Modern Cricket Club
 
Toss: Thane Friends Union Cricket Club won the toss and elected to bat
 
Result: Thane Friends Union Cricket Club won by 36 runs
 
Thane Friends Union Cricket Club- 246/8 in 45 overs
(Nikhil Wadwaje 35*, Vinod Gauda 33, Akshay Lanjekar 31,
Ahmer Karte 3/20, Deep Tiwari 3/78)
 
Modern Cricket Club- 210/10 in 40.4 overs
(Prashant Matre 59, Deep Tiwari 31, Ahmer Karte 30,
Digvijay Singh 4/40)
 
United Sports Club (Thane) vs Mandvi Muslim Sports Club
 
Toss: Mandvi Muslim Sports Club won the toss and elected to bat
 
Result: Mandvi Muslim Sports Club won by 75 runs
 
Mandvi Muslim Sports Club- 195/10 in 38.2 overs
(Vishal Trivedi 55, Shivkumar Chavan 33, Sankalp Koli 3/26)
 
United Sports Club (Thane)- 120/10 in 33 overs
(Sumit Nakhwa 31*, Prashant Sawant 31, Urvish Upadhyay)
 
Daiwadnya Cricket Club vs Royal Cricket Club
 
Toss: Royal Cricket Club won the toss and elected to bat
 
Result: Royal Cricket Club won by 205 runs
 
Royal Cricket Club- 295/4 in 45 overs
(Hemant Vibhute 88*, Bhavesh Pawar 82*, Samir Khan 57)
 
Daiwadnya Cricket Club- 90/9 in 30 overs
(Mandar Garude 3/36)
 
Union Cricket Club (Kalyan) vs Rocket Cricket Club
 
Toss: Rocket Cricket Club won the toss and elected to bat
 
Result: Union Cricket Club (Kalyan) won by 6 wkts
 
Rocket Cricket Club- 129/10 in 44 overs
(Nitesh Marchande 35*, Nitesh Pandit 5/31, Anurag Jire 3/25)
 
Union Cricket Club (Kalyan)- 131/4 in 26.2 overs
(Meet Samani 39*, Kishan Pandey 34)
 
Duru Cricket Club vs Bhiwandi Taluka C.A
 
Toss: Bhiwandi Taluka C.A. won the toss and elected to bat
 
Result: Duru Cricket Club won by 4 wkts
 
Bhiwandi Taluka C.A- 152/10 in 38.3 overs
(Amit Singh 43)
 
Duru Cricket Club- 153/6 in 28.1 overs
(Vikas Rapare 4/47)
 
Prime Group Cricket Club vs Deccan Cricket Club (Kalyan)
 
Toss: Deccan Cricket Club (Kalyan) won the toss and elected to bat
 
Result: Prime Group Cricket Club won by 4 wkts
 
Deccan Cricket Club (Kalyan)- 192/10 in 43.4 overs
(Amol Patil 60, Darshan Dnyate 4/39, Santosh Newaskar 3/37)
 
Prime Group Cricket Club- 193/6 in 43.3 overs
(Darshan Dnyate 76*)
 
 
ABOUT US
MCA Poll
Will India, win the ICC T20 World Cup 2021?
Yes
No
Can't Say
Results